Wykorzystanie oświetlenia w celach dekoracyjnych jest bardzo dobrym pomysłem. Można go użyć zarówno na zewnątrz mieszkania jak i w jego pomieszczenach. Czasem wystarczy postawienie lub zawieszenie odpowiedniej oprawy źródła światła, a wystrój natychmiast ulega pozytywnym zmianom. Gdzie zastosować aranżacje z oświetleniem dekoracyjnym? Decydując sie na wykorzystanie aranżacji świetlnej w celu zapewnienia walorów estetycznych należy zachować przede wszystkim umiar. Zbyt oświetlone pokoje nie będą zachęcały do przebywania w nich. Nieudane rozmieszczenie lamp dookoła domu zniechęci nie tylko potencjalnego złodzieja, ale nawet samych domowników.

Dlatego przed zakupami i rozmieszczeniem źródeł światła niezbędy jest plan. Najlepsze aranżacje można wykonać z użyciem niedrogich i drobnych lamp. Bardzo ładnie prezentują się lampy punktowe w korytarzu, jadalni i kuchni. Stojące lampki sprawdzą się w salonie, ale tylko jako dodatek do głównego źródła światła. Powinno ono być klasycznie umieszczone po środku sufitu. Nikt nie chce wybić sobie zębów wedrując w nocy po mieszkaniu.

Znacznie łatwiej jest zapalić lampę sufitową niż krążyć po pomieszczeniu w poszukiwaniu włącznika lampy stojącej. Na zewnątrz lepiej nie montować dużej liczby reflektorów. Dom ma pozostać domem, a nie centrum rozrywki. Lampę z najmocniejszym światłem umieśćmy tuż przed wejściem i wjazdem do garażu. Znacznie słabsze mogą zostać umieszczone dookoła mieszkania. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli lampy reagujące na energie słoneczną.

.